ANASAYFA
KURUMSAL
KURUM ÖDEMELERİ
ŞUBELERİMİZ
İLETİŞİM
Sıkça Sorulan Sorular
işitme cihazları ile ilgili sıkça sorulan sorulara cevap bulun. Tüm merak ettikleriniz için bize ulaşabilirsiniz.
İşitme Cihazı Nedir?

İşitme kaybına bağlı olarak kişilerde meydana gelen, işitsel yoksunluğu gidermek amacıyla kullanılan, dış ortamlardan sesi alarak belirli oranlarda sesi filtreleyip yükseltme amacı ile kullanılan işitme aparatıdır.

İşitme Kaybımın Olup Olmadığını Nasıl Anlayabilirim?

Genellikle sesleri duyamama, konuşulanları duyup anlayamama ve yüksek sesli konuşma şikâyetleri ile baş göstermektedir.

Kulak Çınlaması Nedir?

Herhangi bir dış ses uyaranı yokluğunda, sesin algılanış biçimiyle karakterize ton veya gürültü şeklinde meydana gelen yaygın bir işitme sorunudur.

İşitme Cihazlarının Fiyatları Neye Göre Değişiyor ?

İşitme cihazlarının fiyatı aşağıdaki özelliklere bağlı değişmektedir:

Sesi işleme hızı
Feedback baskılama
İçerisinde bulunan yardımcı programlar (tinnitus, speech rescue vb.)
Seslerin işlendiği kanal ve bant sayısı
Gürültüyü baskılayabilme özellikleri
Mikrofon özellikleri
Teknolojik platform
Bağlantı seçenekleri

Kulak İçi Cihaz İle Kulak Arkası Cihazın Ne Farkı Var ?

Kulak içerisine yerleştirilen işitme cihazları, kişinin kulak ölçüsüne göre özel yapılan, tek parçadan oluşan (hoparlör, mikrofon, işlemci ve pil bir arada) cihazlardır. Kulak kanalına yerleştirilir. Kulak arkası işitme cihazları kişinin kulak ölçüsüne göre özel yapılan kulak kalıpları ya da kubbe (dome) ile kullanılan cihazlardır. miniRite cihazlarda mikrofon, işlemci ve pil kulak arkasındaki ana gövdede bulunurken, hoparlör kulak kanalında yer alır. BTE cihazlarda mikrofon, işlemci, pil, hoparlör kulak arkasındaki ana gövdede bulunur. Çevreden alınıp işlenen sesler kulak kalıbı aracılığıyla kulak yoluna verilir.

Hastanın yaşı, yaşam tarzı, işitme kaybının seviyesi, bağlantı seçeneklerine ihtiyacı, kulak akıntısının olup olmaması, kulak kanalının yapısı, estetik tercihler ve el becerisi işitme cihazı seçiminde göz önünde bulundurulmalıdır.

İşitme Cihazı Kullanmak Kulağı Tembelleştiriyormuş. Doğru Mu ?

Halk arasında sıkça duyduğumuz bu bilgi kesinlikle yanlıştır. Duymamızı ve anlamamızı sağlayan beynimiz uyarılmadığı ve sese maruz kalmadığı zaman zayıflar, tembelleşir ve işitme yeteneğini kaybeder. Bunu önlemek için tüm sesleri duymaya devam etmemiz gerekir.

İşitme Cihazları, İşitme Kaybını Tedavi Eder Mi ?

İşitme cihazları mevcut işitme kaybınıza kalıcı tedavi sunmaz. Çevrenizdeki sesli uyaranları konuşmaları, gürültüleri duymanız gerektiği gibi duymanızı sağlayarak sözel ve işitsel iletişiminizi yeniden kurup geliştirmenize olanak sunar.

İşitme Cihazını Günde Ne Kadar Süre Kullanmalıyım ?

İşitme cihazlarınızı sabah kalktığınız zaman takıp gece uyuyacağınız vakte kadar banyo-duş gibi durumlar haricinde aktif olarak kullanmanız önerilmektedir. İşitme cihazınızı kullanmadan önce kulağınızın kuru olduğundan emin olun.

İşitme Cihazına Alışmam Ne Kadar Sürer ?

Yaş, cinsiyet, işitme kayıplı kalınan süre, işitme cihazının mevcut ayarı, işitme cihazlarını kullanma süresi vb. birçok etken alışma sürenizi etkiler.
İşitme cihazlarını yeni kullanmaya başladıysanız; işitme cihazlarının pil değişimi, temizliği, çıkartıp takılması sırasında zorluk yaşayabilirsiniz. Bu adımda kullanım kılavuzlarını ve rehberleri okuyarak ya da işitme uzmanından yardım isteyerek bu zorlukların üstesinden gelebilirsiniz.
İşitme cihazı kullanımıyla birlikte unutulan sesleri yeniden duymaya başladığınız için, duyduğunuz sesler rahatsız edici gelebilir, gürültü gibi algılanabilir. İşitme cihazlarınızı her gün düzenli kullanmak adaptasyon hızınızı arttıracaktır. Ayrıca son teknoloji işitme cihazlarının içinde bulundurduğu otomatik adaptasyon programları, kişinin günlük kullanımına bağlı olarak sesleri zamanla arttıracak ve adaptasyon sürecinizin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Kulaklarım kaç yaşında testi ne demek?

insanların kulaklarının seslere hassasiyeti yaşlandıkça azalır. Bundan dolayı belirli frekanslardaki sesleri duyamaz hale gelirler. Eğer kulaklanız çok sağlamsa, normalde akranlarına göre duyamayacağınız frekanstaki sesleri belki de duyabilirsiniz. “Kulaklarım kaç yaşında?” testi sizin sesleri duyup duyamamanıza göre yapılan testtir. İşitme düzeyinizin doğru bir şekilde ölçülmesi, sizin veya çocuğunuzun yaşadığı işitme sorununun türünün tespit edilmesine yardımcı olur. Böylece işitme sağlığı uzmanınız, en iyi tedavi seçenekleri konusunda sizi yönlendirebilir
İşitme testi bir diğer adıyla odyometri testi ne kadar ses işitebildiğinizi ölçer. Bu testlerin uzman bir odyometrist tarafından yapılması önem taşır. İşitmeye dair şikayetleriniz varsa, en başta tercihen KBB uzmanına gitmeniz önerilir. KBB uzmanı gerekli gördüğü durumda sizi bir odyometriste yönlendirecektir.

İşitme Cihazı Kullandıktan Sonra Çocuğum Konuşmaya Başlar Mı/Çocuğumun Konuşması Düzelir Mi?

İşitme kayıplı bir çocuğa işitme cihazının uygulanması, uygulandığı andan itibaren tüm seslerin algılanacağı, ayırt edeceği ve konuşmaya başlayacağı anlamına gelmemektedir. Duyduğu seslerin bir anlamı olduğunu ve çevresindeki olup bitenlerle ilişkili olduğunu öğrenmesi gerekir. Çocuğun dil ve konuşmayı kullanarak kendini ifade edebilmesi ve dinlediklerini anlayabilmesi, konuşabilmesi için işitsel-sözel terapiye ihtiyacı bulunmaktadır. İşitme cihazı kullanımı ve terapilerle birlikte bireyin, yaşıtlarının dil becerilerini yakalaması hedeflenmektedir. Bu amaçla, 3. basamak hastanelerden (Üniversite veya Eğitim Araştırma Hastaneleri) alınacak işitsel rehabilitasyon raporu ile, işitme ve dil eğitimi veren özel rehabilitasyon merkezlerinden ücretsiz faydalanabilirsiniz.

Hangi İşitme Cihazını Almalıyım?

Birçok işitme cihazı vardır. Önemli olan kalite ve güvenirliğini kanıtlamış markaları bilmektir. Bu yönde teknolojisini sürekli yenileyen firmamız ve mevcut kullanıcıların memnuniyeti güçlü bir referanstır.

Çözüm Ortaklarımız
Kaliteli ve Üstün Hizmet Sunan Çözüm Ortalarımız Ile Sizlere ve Tüm Sevenlerinize Mutluluk Saçıyoruz
Widex işitme cihazı modellerimiz ile, kullanıcılarımıza dünyanın en iyi ses kalitesini sunuyoruz.
Beltone kullanıcıları nerede ve kim olursa olsunlar, hayatın hoş sürprizlerine her zaman hazırdır.
Yüksek performanslı işitme cihazı aynı zamanda çok kullanışlı olmasıyla da dikkat çeker.
© Copyright 2017 - 2022 All Rights Reserved Duy Park İşitme Cihazları
Web Design and Programming
Trabzon Web Yazılım